Plzeň, 17. února 2025 – Ode dneška až do 11. dubna se do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje mohou hlásit stavební díla dokončená v roce 2024. Hejtman Kamal Farhan dnes vyhlásil její nový, už 22. ročník, a to ve spolupráci se statutárním městem Plzeň, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, ČKAIT, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a Obcí architektů. Ze soutěžních staveb odborná porota vybere ty, které budou soupeřit o titul Stavba roku Plzeňského kraje, ale také o Cenu veřejnosti a další ocenění. Soutěž se koná za podpory dlouholetého partnera, plzeňské společnosti Eurosoftware s.r.o.
V Plzeňském kraji se budou opět vybírat ty nejzdařilejší stavby uplynulého roku. Hejtman Kamal Farhan zahájil soutěž Stavba roku Plzeňského kraje 2024, která má za cíl seznámit širokou veřejnost s úrovní architektury a stavitelství v kraji a podpořit kvalitní realizace.
„Plzeňský kraj má co do kvality architektury staveb určitě co nabídnout. Je to kraj moderní a neustále se rozvíjející, což se potvrdilo i u předešlých ročníků soutěže, kdy jsme zabodovali i v celostátní soutěži Stavba roku. Zároveň velmi oceňuji péči o naše historické objekty, kterým se mnohdy vdechne díky zdařilým obnovám zcela nový život. Určitě nesmíme zapomínat ani na stavby dopravní a technické, které jsou součástí našich životů, a vídáme nebo využíváme je denně. Je už naprostým standardem, že vedle dobře navržené funkčnosti oceňujeme také kvalitní design, díky kterému jsou tyto projekty výrazným prvkem přirozeně zasazeným do dané lokality. Osobně se těším, až budeme znát všechny přihlášené stavby, protože to bude jistě seznam velmi inspirující,“ říká hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan.
Do soutěže mohou přihlašovat svá díla vlastníci, projektanti, investoři nebo zhotovitelé, a to podle podmínek zveřejněných na www.stavbarokupk.cz, kde najdou i přihlášku do soutěže. Uzávěrka přihlášek je 11. dubna.
Soutěžní stavby bude posuzovat odborná porota, složená z architektů, projektantů a stavebních inženýrů, která všechny stavby navštíví a po jejich zhodnocení vyhlásí nominace. V loňském ročníku bylo z 34 přihlášených staveb nominováno 18 na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023.
„Plzeň je životem pulzující metropole, která se dynamicky rozvíjí. Jako primátora mě těší, že u nových budov a objektů, které zde vznikají, hraje čím dál tím větší roli kvalitní architektura a cit pro veřejný prostor. Jako město ale nesmíme zapomínat ani na historické objekty, které si zaslouží naši péči a které se snažíme postupně a citlivě zachraňovat. Proto věřím, že Plzeň bude v soutěži opět úspěšná tak, jak tomu bylo i v předešlých ročnících,“ říká plzeňský primátor Roman Zarzycký.
Nominovaným stavbám bude v rámci soutěže vytvořeno prezentační video, které je spolu s fotografiemi a informacemi o stavbě umístěno na online mapě na www.mapastavbyrokupk.cz. Tady bude také během letních měsíců probíhat internetové hlasování o tom, která ze staveb si zaslouží Cenu veřejnosti.
„V loňském roce jsem jménem společnosti Eurosoftware předal cenu veřejnosti za velmi zdařilou rekonstrukci opatské rezidence v Plasích, která i v celostátní soutěži získala další ocenění. Velmi rád i letos předám cenu nejsympatičtější stavbě v našem kraji. Osobně si cením především soukromých investorů, kterým se díky dlouhodobému entuziasmu
a vytrvalosti nakonec podaří realizovat jejich sny. Právě těmto nadšencům budu držet palce i v tomto roce.“, řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti EUROSOFTWARE, s.r.o., která soutěž podporuje již sedmým rokem.
Výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2024 budou vyhlášeny na galavečeru 15. září 2025, kde si své ceny převezmou všichni nominovaní i ocenění.
Současně se bude vyhlašovat i samostatná Cena ČKAIT Plzeňského kraje, která oceňuje nejlepší inženýrská a technologická řešení.
„Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) je opět jako v minulých létech spoluvyhlašovatelem soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. V Plzeňském kraji má ČKAIT více jak dva tisíce členů, kteří se přímo podílejí na stavebních projektech i realizacích staveb v kraji. Současná výstavba se neobejde bez jejich odborné práce na řešení projektových návrhů nebo řízení výstavby různých pozemních, dopravních nebo vodohospodářských staveb. Bez odborné autorizace členů, zajišťované ČKAIT, není dnes možné většinu stavebních děl realizovat,“ vysvětlil Luděk Vejvara, předseda ČKAIT Plzeňského kraje. „Jsme rádi, že při posuzování staveb přihlášených do soutěže Stavby roku Plzeňského kraje nechybí také náš technický a inženýrský pohled, neboť jsme také členy poroty. Pro naši komoru je zároveň skvělou možností vyhlásit v rámci slavnostního galavečera soutěže ještě samostatnou Cenu ČKAIT Plzeňského kraje. Ta oceňuje nejlepší inženýrská a technologická řešení zpracované přímo členy naší organizace. Vítězný návrh se bude vybírat z prací a staveb přihlášených dle soutěžních podmínek vyhlášených Oblastní kanceláří ČKAIT v Plzni,“ doplnil.