Plzeň, 12. září 2024 – Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získaly novostavba administrativní budovy Importo v Klatovech, rekonstrukce Zámku Týnec a revitalizace vnitrobloku v Manětínské ulici v Plzni. Cenu poroty si ze soutěže odnesla obnova měšťanského domu s vinárnou Kräm Bistro & Wine v Klatovech. Cena hejtmana Plzeňského kraje byla udělena Klášteru Plasy za obnovu opatské rezidence. Tato stavba se nejvíce líbila také lidem hlasujícím na internetu a vysloužila si zároveň Cenu veřejnosti. Cena primátora města Plzně putovala do Západočeského muzea za rekonstrukci budov Národopisného muzea Plzeňska. Ministerstvo průmyslu a obchodu ocenilo výstavbu haly se zázemím Urbanity Campus v Tachově, Svaz podnikatelů ve stavebnictví zase modernizaci železničního uzlu se zastávkou Plzeň-Slovany. Udělovala se také čestná uznání poroty.
Ve čtvrtek 12. září se v Plzni vyhlašovaly výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje a udělovaly se ceny. Stavební díla posuzovala šestičlenná nezávislá porota složená z architektů, projektantů a stavebních inženýrů. Vítězný titul si odnesly tři stavby. „Z 18 nominovaných staveb jsme letos vítěze vybrali mezi novostavbami, rekonstrukcemi a v kategorii veřejných prostranství,“ řekl předseda odborné poroty Miloslav Michalec, který je zároveň vedoucím odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 si podle poroty zasloužila administrativní budova společnosti Importo v Klatovech za architektonicky čistou a funkčně estetickou realizaci stavby, podpořenou moderně střiženým, atypicky řešeným designem interiéru. Zámku Týnec byl titul udělen nejen za citlivou rekonstrukci, ale i za zapojení současného umění, které bude navždy pevně spjato s kulturní památkou jako nová současná vrstva. Úprava vnitrobloku v Manětínské ulici v Plzni obdržela titul za nápaditý, jednoduchý a přitom funkční návrh kavárny doplněný o sportovní plochy. Návštěvnost místa dokazuje, že se jedná o skvělý a následováníhodný počin v revitalizaci panelových sídlišť.
Další oceněnou stavbou v Klatovech je Kräm Bistro & Wine. Měšťanskému domu s renesančním jádrem byl zprovozněním kavárny vdechnut nový život a ze soutěže si odnesl Cenu poroty za kvalitní citlivou rekonstrukci v kombinaci s elegantním moderním interiérovým designem.
Klášter Plasy se může pyšnit Cenou hejtmana Plzeňského kraje za obnovu opatské rezidence včetně zahrady a interiérů a zároveň Cenou veřejnosti. Stal se totiž i vítězem internetového hlasování. „Těší mne, že jsme se tentokrát potkali při udílení Ceny hejtmana s názorem veřejnosti, která vnímá obnovu opatské rezidence v Klášteře Plasy stejně jako my a lidé jí dali svůj hlas při volbě Ceny veřejnosti. Tím obnova tohoto památkově chráněného objektu získala hned dvě ocenění. O to více si proto zaslouží poděkování všichni, kteří se na ní podíleli. Na severním Plzeňsku díky této stavbě máme další skvělý turistický cíl, který si návštěvníci budou moci v plaském klášteře prohlédnout na nově otevřené prohlídkové trase,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.
Hlasování veřejnosti probíhalo na webu Mapy Stavby roku Plzeňského kraje, která vznikla za podpory plzeňské společnosti Eurosoftware s.r.o., hlavního partnera soutěže. „Obnova opatské rezidence v Klášteře Plasy se povedla úžasně. Je neuvěřitelné, jak se tato památka v posledních letech proměnila. Osobně jsem v tomto roce držel palce soukromému investorovi Zámku Týnec. Jeho dlouholetý entusiazmus si získal můj obdiv a jsem rád, že byl porotou také oceněn,“ řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti.
Cena primátora města Plzně zamířila do Západočeského muzea v Plzni. Odborná porota tu ocenila revitalizaci dvou propojených historických objektů Národopisného muzea Plzeňska v jejich exteriéru i interiéru. „Každá opravená památka má pro město velký význam a je třeba si jí vážit. Obnova Národopisného muzea Plzeňska jde ruku v ruce s naším cílem revitalizovat náměstí Republiky, na kterém se nachází. Navíc potěší oči mnoha Plzeňanů i turistů, kteří se do Plzně vydávají. Proto jsem se rozhodl této stavbě udělit Cenu primátora,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
V soutěži byla oceněna také kvalitní průmyslová architektura. Za realizaci brownfiledu a výstavbu architektonicky zajímavé a uživatelsky přívětivé výrobní haly Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR získal Urbanity Campus v průmyslové zóně Tachov.
Cenu si odnesla i stavba dopravní infrastruktury. Za modernizaci železniční tratě na jih od Plzně včetně technologicky obtížné výstavby zastávky Plzeň-Slovany s lávkou pro pěší získal Cenu SPS železniční uzel Lobzy–Koterov.
Odborná porota dále udělila tři čestná uznání. Dům přírody Brd ve Strašicích ocenila za komplexní a pečlivou rekonstrukci kulturní památky v srdci středních Brd, rodinný dům Pecihrádek za promyšlenou venkovní i vnitřní kompozici citlivě zapadající do kontextu krajiny a bránu do Borského parku v Plzni za architektonicky vkusné a účelné řešení veřejného prostoru, tvořící jeden z dílků atraktivní tváře celého města.
„Se zájmem jsme sledovali, kolik zdařilých staveb vzniklo vloni v Plzeňském kraji. Na řadě z nich jsme se mohli podílet dodáním keramických obkladů RAKO. O to víc nás těší, že některé stavby s našimi produkty v soutěži uspěly a odnesly si ceny, například Dům přírody Brd ve Strašicích nebo Brána do Borského parku v Plzni. Blahopřejeme všem oceněným!“ uvedl Petr Machoň, ředitel marketingu společnosti LASSELSBERGER, partnera soutěže.
Během slavnostního večera vyhlásila svoji cenu i Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, oblast Plzeň. V samostatné, současně probíhající soutěži získal Cenu ČKAIT Plzeňského kraje Ing. Martin Hašek, hlavní inženýr projektu ze společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o., odštěpný závod Pozemní stavby ZÁPAD za stavbu Plzeňský Prazdroj – automatizovaný sklad, Plzeň. „Cena ČKAIT Plzeňského kraje 2023 byla udělena naší odbornou porotou za náročné technické provedení a koordinaci stavby plně automatického skladovacího systému a manipulační technologické linky. Navržené a realizované řešení představuje budoucnost skladovacích provozů,“ říká Luděk Vejvara, předseda výboru ČKAIT pro oblast Plzeň.