Zámek Týnec, národní kulturní památka

Hodnocení odborné poroty:

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za přesvědčivou rekonstrukci zámecké budovy. S trochou nadsázky se dá říct, že tam kde zakládající majitel spolu s barokním architektem Giovanni Battistou Alliprandim přestal budovat, současní majitelé plynule navázali. Budova je nově vybavena citlivými autorskými detaily, ale také současnými uměleckými invencemi, které po 300 letech navazují na Alliprandiho plány, komponovat barokní prostory s velkorysým uměním.

HLASOVAT PRO STAVBU

Přihlašovatel:
Zámek Týnec z.s.

Autoři architektonického návrhu a projektu:
Jan Pelánek Lazarowitz
Ing. Blanka Pelánková
Ing. Václav Vlček 

Projektant:
Ing. Václav Vlček
Projektová a znalecká kancelář, Ing. Václav Vlček, s.r.o.

Zhotovitel:
LS stavby s.r.o.
Ing. Pavel Bárta – stavbyvedoucí 

Obnova fasády:
LS stavby s.r.o.
ŠTUKO ARS s.r.o.  
Petr a Václav Fleisigovi

Kamenické práce:
NEGEBU, s.r.o.     
rodina Šindelářových

Kovářské práce:
Jan Helíšek ze Strašína u Sušice

Restaurování maleb:
akad. malířka Renata Drahotová
akad. malíři Pavel Žilák

Investor:
soukromá osoba 

Spolufinancováno z dotačních programů: Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR – operačního programu IROP: „Revitalizace vybraných památek“  

Anotace:

Vrcholně barokní zámek postavený architektem Giovani Batistou Alliprandim (cca 1665-1720) pro císařského komořího Maxmiliána Norberta Kolowrat Krakowského (1660-1721) na zelené louce, palác vídeňských rozměrů usazený na úpatí Šumavy patří mezi nejranější příklady vrcholně barokní rezidence v Čechách. Měřítkem i komplexním urbanisticko-architektonickým konceptem se zámek zcela vymyká z domácího českého průměru. Základním kompozičním motivem zámku je oválný sál, který dynamicky vystupuje do zahrady a je pointou celé architektonické i urbanistické koncepce. Zámek představuje jeden z prvních úspěšných pokusů o zasazení vrcholně barokní zámecké stavby do působivého krajinného rámce.