Brána do Borského parku, Plzeň

Hodnocení odborné poroty:

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za kvalitní návrh vstupních partií Borského parku zahrnující zpevněný předprostor, kavárnu se zázemím i navazující parkovou úpravu. Podélná jednopodlažní hmota, vyznačující se horizontálními liniemi a prosklenými plochami, příhodně odděluje uliční část od klidové parkové. Zadní fasáda s dřevěnou konstrukcí pergoly se vyznačuje intimnějším zahradním charakterem, což správně uvozuje jiné využití navazujících prostor. Nápaditým prvkem je ponechání reliktu tramvajových kolejí.

HLASOVAT PRO STAVBU

Přihlašovatelé:        
Statutární město Plzeň 
SILNICE NEPOMUK s.r.o.

Autor návrhu a projektu:        
Ing. arch. Aleš Kubalík
SPORADICAL architektonická kancelář

Projektant:        
Valbek, spol. s r.o.  

Zhotovitel:              
SILNICE NEPOMUK s.r.o.
Tomáš Duzbaba – stavbyvedoucí 

Investor:             
Statutární město Plzeň

Anotace:

Revitalizace území bývalé točny tramvajové linky č. 4 byla příležitostí doplnit Borský park o chybějící zázemí a vytvořit adekvátní vstup do největšího plzeňského parku.

Nový objekt tvoří bránu do parku, předěl mezi městem a parkem, a zároveň tvoří spojnici mezi novými zastávkami hromadné dopravy. Část kolejiště je zachována v nové trávníkové ploše jako paměť místa a nová vrstva parku. Objekt je koncipován jako výrazově liniový jednopodlažní pavilon z betonu a skla s plochou střechou, členěný na prostory kavárny a veřejných toalet, s volným průchodem do parku mezi nimi. Technologie jsou na střeše kapotovány perforovaným plechem; světlík nad kavárnou výrazně tvaruje prostor interiéru. 

Tenká linka – výrazně transparentní prostupná membrána mezi dlážděnou a travnatou plochou, která město a park udržuje v kontaktu.

Je to hranice mezi městem a parkem, předěl mezi ruchem a klidem a zároveň spojnice obojího. Takovým místem je Brána do Borského parku, která byla otevřena v pátek 13. října 2023 přesně ve 13 hodin a 13 minut.